چاپ مقاله اعضای باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان واحد بندرعباس در آمریکا

 

مقاله اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبه واحد بندرعباس با عنوان « اندازه گیری غلضت فلزات سنگین در بافت خون مولدین، تخم و نوزاد لاک پشت عقابی و تعیین درصد انتقال فلزات سنگین از مادر به نوزادان» در مجله آمریکایی چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، مقاله دکتر مجید افخمی، مریم احسان پور و مجید خشنود عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبه واحد بندرعباس با عنوان «اندازه گیری غلضت فلزات سنگین در بافت خون مولدین، تخم و نوزاد لاک پشت عقابی و تعیین درصد انتقال فلزات سنگین از مادر به نوزادان» در مجله آمریکایی Bulletin of Environmental Contamination and Toxicology در سال 2014 به چاپ رسید و در اختیار سایر محققان قرار گرفت.

افخمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا اظهار کرد: این پروژه تحقیقاتی پس از انجام توافقات اولیه با پروفسور Kimberly J. Reich عضو هیات علمی دانشگاه A &M, TEXAS University در کشور ایالات متحده آمریکا و مجری طرح بین المللی حفاظت از لاک پشت های خلیج مکزیک برنامه ریزی و در سال 2012 مراحل اجرایی آن آغاز شد.

وی هدف از اجرای این پروژه بین المللی را اندازه گیری غلظت فلزات سنگین در بافت خون مولدین، تخم و نوزاد لاک پشت عقابی و تعیین درصد انتقال فلزات سنگین از مادر به نوزادان لاک پشت عقابی عنوان کرد که به کمک مریم احسان پور و مجید خشنود در سواحل استان هرمزگان اجرا شده است.

وی تصریح کرد: نتایج حاصل از این همکاری علمی و پژوهشی در یکی از معتبرترین مجلات بین المللی به نام Bulletin of Environmental Contamination and Toxicology در سال 2014 منتشر و در اختیار سایر محققین جهانی قرار گرفته است.

افخمی افزود: لاک پشت های دریایی دارای پراکنش وسیعی در سطح اقیانوس های جهان هستند و در مناطق گرمسیری و معتدل آب های جهان حضور دارند. لاک پشت عقابی در خلیج فارس و دریای عمان پراکنش و فراوانی نسبتاً مناسبتری نسبت به سایر گونه ها دارد. این گونه در شمال خلیج فارس در سواحل جزایر هرمز، لارک، قشم، کیش، فارور و بنی فارور مشاهده شده و عمده مکان تخم‌گذاری این جانور جزایر هرمز، هنگام، فارور، شیدور، لاوان، کیش و نخیلو، تیمادون و ام کرم گزارش شده است.

وی با اشاره به تهدیدهای پیش رو افزود: تهدیدهای جهانی برای این گونه شامل جمع آوری تخم و مولدین آنها برای مصارف غذایی انسانی، تخریب، تغییر و ایجاد روشنایی مصنوعی در نزدیکی مناطق تخمگذاری، تغییرات آب و هوایی که بر میزان تولید اقیانوس ها تاثیرگذار است و در نهایت مرگ و میر ناشی از فعالیت صید و صیادی است.

عضو باشگاه پژوهشگران و نخبگان واحد بندرعباس تاکید کرد: با توجه به اینکه این گونه در لیست گونه های در معرض خطر انقراض معرفی شده است لذا بررسی وضعیت سلامت این گونه بسیار مهم است.

این محقق شیلاتی، افزایش مقادیر بالای فلزات سنگین بر میزان تخم گشایی، رشد نوزادان، میزان کارایی تخم ریزی، مرگ ومیر، عملکرد هورمون تیروئید و نهایتاً تولید مثل تاثیرگذار است.

وی افزود: به دلیل اینکه لاک‌پشت های دریایی محدوده های جغرافیایی وسیعی را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند لذا می‌توانند به عنوان یک شاخص زیستی سلامتاکوسیستم ها محسوب شوند و به دلیل همین موضوع، مطالعه در زمینه هر گونه عاملی که سلامت این موجودات ارزشمند را به خطر می اندازد و بر رشد و بقاء و تولید مثل آنها موثر است بسیار حائز اهمیت است.

افخمی با اشاره به آلودگی های موجود در آب های آزاد گفت: با وجود این مطالعات بسیار اندکی در خصوص آلودگی فلزات سنگین در لاکپشت های دریایی در خلیج فارس و سایر نقاط جهان صورت گرفته است.

وی افزود: پرندگان، دوزیستان و خزندگان، جنین مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق انتقال از مادر به تخم در طول دوره تشکیل تخم بدست می آورند و مراحل اولیه زندگی در جانداران تخمگذار نسبت به ترکیبات آلاینده بسیار حساس تر از مراحل بلوغ است.

عضو باشگاه پژوهشگران و نخبگان واحد بندرعباس افزود: همچنین در خزندگان تاثیرات مستقیم آلودگی به فلزات سمی مثل (کادمیوم و آرسنیک) می تواند بر میزان تخم گشایی، رشد جنین، میزان کارایی تخم‌ریزی، مرگ و میر، عملکرد تیروئید و نهایتا تولید مثل تاثیرگذار باشد و مطالعات بسیار کمی در خصوص میزان عناصر کمیاب در خون و تخم لاک‌پشت‌های دریایی وجود دارد، زیرا اغلب نمونه برداری ها و مطالعات بر روی جاندار مرده بوده است لذا انجام چنین تحقیقاتی بر روی بافت خون و تخم و میزان انتقال این عنصر از مادر به جنین بسیار با اهمیت است.

افخمی افزود: این لاک پشت ها دارای طول عمر بالایی هستند و قادرند آلاینده های ارگانیک و غیر ارگانیک را از طریق غذا ، آب و رسوبات در بدن خود تحت عنوان پدیده بزرگنمایی زیستی ذخیره کنند، بنابراین بررسی و مطالعه این مواد آلاینده در لاک پشت های دریایی اطلاعات بسیار مناسبی را در خصوص وضعیت سلامت جمعیت های محیط های زیست این گونه، در اختیار محققین قرار می دهد.